Hoża 9A – rozbiórka
Projekt rozbiórki budynku mieszkalno-użytkowego przy ulicy Hożej 9a w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu po rozbiórce.
Dodatkowo z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo budynku przy ul. Hożej 7 – niezbędne było wykonanie ekspertyzy stanu technicznego istniejącego budynku, oraz zaprojektowania wzmocnień tegoż budynku.
Opracowanie projektu rozbiórki obejmowało w swym zakresie sporządzenie samego projektu rozbiórki, projektu wykonawczego, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót, wykonanie robót rozbiórkowych i budowlanych wraz zabezpieczeniem budynków sąsiednich, modyfikacją/przełożeniem istniejących instalacji i przyłączy do budynków sąsiednich oraz zagospodarowaniem terenu.
Opracowanie zawierało opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych i wyburzeniowych podczas prowadzenia prac przygotowawczych oraz właściwych prac budowlanych – rozbiórkowych.
Budynek przeznaczony do rozbiórki posiada adres: ul Hoża 9A, 00-528 Warszawa.
Znajduje się w kwartale zwartej zabudowy śródmiejskiej z zachowanym historycznym układem kamienic z tzw. podwórkami studniami, pomiędzy ul. Kruczą, Hożą, Mokotowską i Wilczą. Przedmiotowy budynek wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków m. st. Warszawy.
RYS HISTORYCZNY BUDYNKU
Budynek Hoża 9A stanowi pozostałość trzypodwórzowego zespołu rozciągającego się od ulicy Hożej w kierunku Wilczej. Zespół składał się z kamienicy frontowej w pierzei ul. Hożej, dwóch oficyn bocznych i oficyny poprzecznej, tworzących pierwsze podwórko.
Drugie podwórko tworzyły oficyny boczna zachodnia i druga poprzeczna (dziś to budynek Hoża 9A) oraz niepołączona z oficyną poprzeczną dodatkowa oficyna wschodnia (zlokalizowana bezpośrednio przy ścianie oficyn sąsiedniej posesji).
W 1938 r. wybudowano dla p. Walfisza i Justmana, trzecią poprzeczną oficynę (dziś to budynek Wilcza 12B), niepowiązaną konstrukcyjnie z pozostałymi budynkami zespołu, domykającą trzecie podwórko. Dojazd na to podwórko prowadził poprzez bramę w drugiej oficynie poprzecznej (dziś Hoża 9A).
Kamienica frontowa przy ul. Hożej 9 wraz z oficynami tworzącym pierwsze i drugie podwórko, została wybudowana ok. 1880 r. (widoczna na powyższym planie Lindleya z ok. 1890 r.) Kamienica miała trzy kondygnacje mieszkalne i dziewięcioosiową fasadą z środkowym ryzalitem oraz z bogatymi zdobieniami.
Zespół częściowo przetrwał zniszczenia drugiej wojny światowej. Zniszczeniu uległa pierwsza oficyna poprzeczna, oficyny wschodnie oraz częściowo oficyna zachodnia z drugiego podwórka.
W1978 r. podjęto decyzje o rozbiórce budynku frontowego, wraz z oficyną zachodnią, pozostawiając w użytkowaniu dawną drugą oficynę poprzeczną (oficynę tylną) wraz z niezniszczonym fragmentem dawnej drugiej oficyny zachodniej, które mają aktualnie numer ewidencyjny Hoża 9A.
W 1987 r. na mapie Warszawy widoczny jest już nowy budynek w pierzei ulicy Hożej.
CHARAKTERYSTYKA ISTNIEJĄCYCH BUDYNKÓW
Budynek przeznaczony do rozbiórki jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.
Budynek został wzniesiony w 1939r, jest to budynek 4 kondygnacyjny składający się z 2 klatek schodowych, łączna kubatura budynku wynosi 4150 m3. W budynku znajduje się 15 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 900 m2 oraz 2 lokale użytkowe o łącznej powierzchni 155 m2.
Wskaźniki powierzchniowo-kubaturowe budynku przeznaczonego do rozbiórki:
Powierzchnia użytkowa: 1047 m2,
Kubatura: 4150 m3;
Wysokość budynku ok 16 m
Budynek został wykonany w technologii tradycyjnej, stropy drewniane i ceramiczne, dach drewniany pokryty papą, rynny, rury spustowe stalowe. Budynek wyposażony w instalację elektryczną, zimnej wody, kanalizacyjną i telefoniczną.
Sieci oraz przyłącza (przyłącze gazowe, elektryczne i wodne) są odłączone, a instalacje w budynku nieczynne, co potwierdzają dokumenty dostarczone przez Zamawiającego.
Do projektu rozbiórki przystąpiono między innymi na podstawie ekspertyzy technicznej dotyczącej stanu technicznego oficyn przy ul. Hożej 9A w Warszawie z czerwca 2019 roku, w której to stwierdzono stan istniejącego budynku, jako stan zagrożenia katastrofą budowlaną – przeznaczony do rozbiórki.
ZAKRES INGERENCJI I PROWADZENIE ROBÓT ROZBIÓRKOWYCH
Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo drugiego budynku, przy ul. Hożej 7 (budynki przylegały do siebie bezpośrednio jedną ze ścian zewnętrznych) wymagane było szczególnie rozważne prowadzenie robót rozbiórkowych oraz przewidzenie tego już na etapie projektowania.
Zgodnie z wykonaną ekspertyzą stanu technicznego budynku przy ul. Hożej 7 niezbędne było wykonanie dodatkowego zabezpieczenia budynku przy ul. Hożej 7.
Z uwagi na konieczność zachowania sztywności przestrzennej budynku przy ul. Hożej 7, konieczne było zaprojektowanie wzmocnień w postaci dodatkowych ściągów spinających ściany i zapewniających pełną współpracę zachodniej ściany szczytowej z pozostałą częścią budynku, oraz dodatkowe wzmocnienia samych ścian zewnętrznych za pomocą wklejanych prętów spiralnych.
Wykonanie niniejszych wzmocnień było konieczne z uwagi na charakter konstrukcji istniejącego budynku przy ul. Hożej 7, tj. stropy drewniane o układzie równoległym do ściany szczytowej budynku (w tylnej oficynie południowej) oraz brak wieńców usztywniających, w poziomie stropów.
- Inwestor: Volumetric Polska Sp. z o.o.