Ekspertyza Techniczna – Pałac Sobańskich w Warszawie
Ekspertyza techniczna dotyczyła istniejącego budynku przy Al. Ujazdowskich 13 w Warszawie – Pałacu Sobańskich. Budynek ten, jest wpisany do centralnego rejestru zabytków.
Celem ekspertyzy była ocena stanu technicznego istniejącego budynku oraz przedstawienie zakresu niezbędnych napraw w budynku celem jego dalszej eksploatacji.
Przeprowadzono szereg odkrywek rozpoznawczych oraz badań wytrzymałościowych elementów konstrukcji budynku, a wszystko zostało udokumentowane fotograficznie.
Zgromadzone materiały pozwoliły przeprowadzić niezbędne obliczenia statyczno-wytrzymałościowe wybranych elementów konstrukcji, co było niezbędne przy ocenie stanu technicznego budynku.
RYS HISTORYCZNY BUDYNKU
Pałac Sobańskich to zabytkowa rezydencja w pięknym ogrodzie, położona przy Trakcie Królewskim, w Alejach Ujazdowskich – najbardziej reprezentacyjnej ulicy Warszawy.
W 1853 na miejscu obecnego pałacu wzniesiono renesansową willę zaprojektowaną przez Juliana Ankiewicza. W 1876 dokonano przebudowy według projektu Leandra Marconiego dzięki właścicielce hrabinie Emilii Łubieńskiej. Architekt ten dokonał przebudowy z willi na pałacyk oraz umieścił przed nim posąg – kopię Dawida Donatella.
W czasach PRL był siedzibą Frontu Jedności Narodu, potem Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Na początku lat 90. XX wieku siedziba Komitetu Obywatelskiego, później Instytutu Lecha Wałęsy, a obecnie siedziba Klubu Polskiej Rady Biznesu.
W sali kryształowej Pałacu Sobańskich odbywały się huczne bale przedwojennej Warszawy. Swój obecny kształt Pałac zawdzięcza hrabinie Emilii z Łubieńskich Sobańskiej, która postanowiła przebudować renesansową willę według projektu Leonarda Marconiego w 1876 roku.
Słynny architekt umieścił przed budowlą kopię posągu Dawida wykonanego przez jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy włoskiego renesansu – Donatella. Stojąca w ogrodzie przed frontem Pałacu rzeźba symbolizuje zwycięstwo, odwagę i pomysłowość.
CHARAKTERYSTYKA ISTNIEJĄCYCH BUDYNKÓW
W skład zespołu pałacowego wchodzi Pałac Sobańskich (1) zlokalizowany w środkowej części działki, dwie kordegardy, z których jedna zlokalizowana jest od strony południowej (2) zaś druga od strony północnej (3). W narożniku północno zachodnim znajduje się wybudowany w latach 90-tych budynek biurowy (4).
W końcu lat 90-tych wykonano modernizację zabytkowego kompleksu pałacowego. Pałac został zaadoptowany na potrzeby restauracji w związku, z czym dobudowano część podziemną między budynkiem biurowym a pałacem, w której zlokalizowano kuchnię i część socjalną. W części nadziemnej wydzielono kameralne gabinety, restaurację w części piwnicznej salę klubową. Poddasze przewidziano, jako kondygnację techniczną. W kordegardzie nr 2 wydzielono pomieszczenia biurowe i dodatkowe pomieszczenia obsługi. Kordegarda 3 została dostosowana pod potrzeby zaplecza biurowego Inwestora. W narożniku północno zachodnim wybudowano czterokondygnacyjny obiekt biurowy w całości podpiwniczony.
Konstrukcja budynku Pałacu (1) tradycyjna oparta na ścianach murowanych z cegły ceramicznej historycznej o różnej grubości na zaprawie wapiennej. Część stropów w ramach modernizacji została zamieniona na żelbetowe, część została w formie oryginalnej.
Konstrukcja więźby drewniana płatwiowo-kleszczowa, pokrycie blachą na rąbek stojący na deskach ułożonych do czoła.
Kordegarda (2) znajduje się w południowej części działki granicząc tym samym z terenem Ministerstwa Sprawiedliwości. Obiekt ma dwie kondygnacje naziemne i jedna podziemną. Konstrukcja nośna tj ściany z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej o różnych grubościach. Zadaszenie stanowi dach drewniany wielospadkowy z przestrzenią wentylowaną.
W przypadku stropów nad piwnicami potwierdzono występowanie dwóch rodzajów stropów , jeden został wykonany w nowszej technologii tj. strop kleina (odcinkowy) ceglany łukowy, zaś drugi to sklepienie historyczne łukowe krzyżowe.
Od strony zachodniej znajdują się schody zabiegowe prowadzące do części piwnicznej, ograniczają je ściany oporowe ceglane zwieńczone z ceglanymi tralkami wypełnionymi żeliwną balustradą. Stopnie schodów tworzone są przez płyty z kamienia naturalnego tj piaskowca.
Kordegarda (3) znajduje się w północnej części działki granicząc z dawnym budynkiem ambasady Wielkiej Brytanii. Obiekt ma dwie kondygnacje naziemne i jedna podziemną. Konstrukcja nośna tj ściany z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej o różnych grubościach. Zadaszenie stanowi dach drewniany wielospadowy z przestrzenią wentylowaną.
W części podziemnej występują stropy ceglane łukowe.
Budynek biurowy (4) został wykonany, jako czterokondygnacyjny z jednokondygnacyjnym podpiwniczeniem. Jest to obiekt jednotraktowy o prostokątnej siatce konstrukcyjnej wykonany w technologii żelbetowe. Budynek zlokalizowany jest na granicy działki i styka się na całej długości z budynkiem sąsiada. Od granicy działki budynek wsparty na żelbetowej ścianie podłużnej przebiegającej przez całą długość budynku.
STAN TECHNICZNY BUDYNKU
Oceny stanu technicznego poszczególnych budynków dokonano z podziałem na poszczególne budynki.
Szczegółowe obliczenia sprawdzające wykonano dla najbardziej wytężonych elementów, odpowiedzialnych dla dalszej, bezpiecznej eksploatacji budynku.
Z uwagi na główny czynnik destrukcyjny – warunki atmosferyczne i wynikające z nich liczne zawilgocenia elementów budynku (zwłaszcza w kordegardzie nr2) skupiono się w znacznym stopniu na szczegółowym pomiarze wilgotności elementów budynku i próbie lokalizacji dokładnych miejsc nieszczelności lub całkowitego braku izolacji przeciwwodnej budynku.
Wykonanie niniejszej ekspertyzy prowadziło do powstania wielu wniosków zawartych w samym opracowaniu jak również, zgodnie z założeniami opracowania, do przedstawienia zaleceń dotyczących niezbędnych napraw.
Dodatkowo sporządzona została szacunkowa analiza kosztów zaleconych napraw.
- Inwestor: Wejchert Investments Sp. z o.o.
- Główny projektant: Projekt PBPA sp. z o.o.