Ekspertyza Techniczna – Pałac Wielkopolskich – Willa Róż w Warszawie
Ekspertyza techniczna dotyczyła istniejącego budynku przy Al. Róż i Al. Ujazdowskich w Warszawie. Budynek ten, jest wpisany do centralnego rejestru zabytków.
Celem ekspertyzy była ocena stanu technicznego istniejącego budynku oraz przedstawienie zakresu niezbędnych napraw w budynku celem jego dalszej eksploatacji.
Przeprowadzono szereg odkrywek rozpoznawczych oraz badań wytrzymałościowych elementów konstrukcji budynku, a wszystko zostało udokumentowane fotograficznie.
Zgromadzone materiały pozwoliły przeprowadzić niezbędne obliczenia statyczno-wytrzymałościowe wybranych elementów konstrukcji, co było niezbędne przy ocenie stanu technicznego budynku.
RYS HISTORYCZNY BUDYNKU
Willa Róż-wzniesiona została w latach 1875-1876,jako jedna z wielu willi, budowanych w celu wynajmu, dla Adolfa Schmidta i Antoniego Nagórnego. Projektował ją Józef Huss.
Styl-neorenesansowo-klasycystyczny w redakcji szkoły berlińskiej. W 1899 roku przekształcona na rezydencję Elizy Wielopolskiej. W rękach tej rodziny do 1932 roku.
Od 1945 roku do 2008 roku pałacyk był wynajmowany przez Ambasadę Wielkiej Brytanii. Od chwili opuszczenia siedziby przez Ambasadę budynek nie jest użytkowany.
W dniu 1 lipca 1965 roku pałacyk wraz z przyległym terenem i ogrodzeniem decyzją Prezydium Stołecznej Rady Narodowej Wydziału Kultury Miejskiego Konserwatora Zabytków w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków L. dz. 382/0-586/594-65 o nr rejestru 594 wraz ze zmianą w formie decyzji wydanej dnia 11.02.2004 przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie nr 138/2004.
Obiekt w okresie użytkowania był wielokrotnie przebudowywany. Pierwszej modernizacji dokonała Eliza Wielopolska, która przekształciła willę w rezydencję.
Po 1945 r. wskutek niewielkich uszkodzeń, których doznał w czasie II wojny światowej budynek został wyremontowany i oddany w użytkowanie Ambasadzie Brytyjskiej.
Do 2008 roku budynek był wielokrotnie przerabiany, modernizowany w sposób konieczny, aby przystosować go do wymagań placówki dyplomatycznej.
CHARAKTERYSTYKA ISTNIEJĄCEGO BUDYNKU
Budynek (nr 1 wg poniższego rysunku) jest zlokalizowany na rogu Al. Ujazdowskiej i Al. Róż. Jest usytuowany równolegle do Al. Róż z widocznym dziedzińcem od strony północnej między skrzydłami budynku tworzącymi kształt litery C. W bryle obiektu można wydzielić trzy części, z których rolę dominującą i jednocześnie reprezentacyjną stanowi część wschodnia od Al. Ujazdowskich, dwie pozostałe tj zachodnie skrzydło budynku oraz łącznik w części środkowej. Od strony zachodniej elewacja jest ścianą ślepą zlokalizowaną w ostrej granicy działki, natomiast od strony południowej graniczy z budynkiem biurowym (nr 2) wybudowanym około 2000 roku oraz kordegardą (nr 3). Objęty przedmiotem opracowania budynek jest w części nadziemnej trzykondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym oraz jedno kondygnacyjną częścią podziemną występującą pod łącznikiem oraz pod częścią wschodniego i zachodniego skrzydła budynku.
Ostatnim użytkownikiem budynku była Ambasada Brytyjska i to ona ustaliła ostatecznie układ funkcjonalny budynku, który został dostosowany do jej potrzeb. Część pomieszczeń z uwagi na znaczną wysokość została podzielona tworząc w ten sposób dodatkowe powierzchnie w formie antresol. Wykonano nowe ściany tworząc dodatkowe pomieszczenia, sufity podwieszane itp. Nie wykonano natomiast istotnych zabezpieczeń przeciwwilgociowych budynku, których brak dzisiaj widać zarówno w części piwnicznej jak i kondygnacjach wyższych.
Konstrukcja budynku tradycyjna oparta na ścianach murowanych o różnej grubości na zaprawie wapiennej, stropy o konstrukcji drewnianej belkowej lub ceglanej, sklepienie stropu nad piwnicą, w całości jest wykonane, jako ceglane łukowe między ścianami konstrukcyjnymi lub w przypadku większych rozpiętości dodatkowo wspartego na belkach dwuteowych stalowych. Konstrukcja dachu drewniana jednospadowa nad skrzydłem zachodnim i łącznikiem, dwuspadowa nad częścią od strony wschodniej. Schody na belkach stalowych ceglane, stalowe lub drewniane.
STAN TECHNICZNY BUDYNKU
Z uwagi na zróżnicowany stan techniczny poszczególnych elementów budynku, budynek poddano ocenie z podziałem na poszczególne, wydzielone części obiektu budowlanego.
Szczegółowe obliczenia sprawdzające wykonano dla najbardziej wytężonych elementów, odpowiedzialnych dla dalszej, bezpiecznej eksploatacji budynku.
Wykonanie niniejszej ekspertyzy prowadziło do powstania wielu wniosków zawartych w samym opracowaniu jak również, zgodnie z założeniami opracowania, do przedstawienia zaleceń dotyczących niezbędnych napraw.
Wnioski i zalecenia dotyczące niezbędnych napraw sporządzono na potrzeby inwestora w dwóch wariantach – pierwszy, przy założeniu braku ingerencji w konstrukcję budynku i przebudowy, oraz drugi, przy założeniu kompleksowej przebudowy obiektu pod kątem dostosowania do zakładanej, nowej funkcji.
- Inwestor: Wejchert Investments Sp. z o.o.
- Główny projektant: Projekt PBPA sp. z o.o.